Announcement:
Home / 2017 Year / Invitation | Educcon 2017

Invitation | Educcon 2017

Dear Colleagues,

We are happy as Ankara University, Faculty of Educational Sciences to host the first EDUCCON Education Conference on December 7  -8, 2017 in Ankara and to share our valuable experience and knowledge in education with you.
We will be partner of a new  conference series that reflects the scientific tradition of our faculty by bringing together all educational stakeholders who produce different conceptual solutions, models and materials.
With the rapid change in everything as well as new formations and different approaches that come up in education, there is a necessity to establish our original scientific ground as Turkey. Without a doubt, this conference will build an important scientific basis in order to create accurate and effective policies, to encourage implementations based on scientific evidences, and to produce appropriate solutions to educational problems.
Satisfying this need, we believe that EDUCCON 2017 Education Conference will encourage new initiatives and invite you, stakeholders, to join the EDUCCON 2017.

Değerli Meslektaşlarım,
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi olarak 7-8 Aralık 2017 tarihinde ilki gerçekleştirilecek EDUCCON 2017 Eğitim Konferası’na ev sahipliği yapmaktan ve bu sayede eğitim alanındaki güçlü deneyimlerimizi ve birikimlerimizi sizlerle paylaşacak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.
Bu konferans ile farklı kavramsal çözümlemeler yapan, modeller ve materyaller üreten tüm eğitim paydaşlarını bir araya getirerek fakültemizin bilimsel geleneğini de yansıtacak yeni bir çalışmanın ortağı olacağız. Her şeyin büyük hızla değiştiği, yeni oluşumların ve farklı yaklaşımların sıklıkla gündeme geldiği eğitimde Türkiye olarak özgün bilimsel birikimimizi oluşturmak büyük bir ihtiyaçtır. Hiç şüphesiz, doğru ve etkin politikalar oluşturmak, bilimsel kanıtlara dayalı uygulamaları teşvik etmek, eğitim sorunlarına isabetli çözümler üretebilmek adına bu konferans, önemli bir bilimsel temel inşa edecektir.
Bu ihtiyaçla düzenleyeceğimiz EDUCCON 2017 Eğitim Konferansı’nın yeni başlangıçları teşvik edeceğine inanıyor ve siz değerli paydaşlarımızı ortağı olduğumuz, EDUCCON 2017’ye katılmaya davet ediyoruz.


Prof.Dr. Fatma BIKMAZ (EDUCCON 2017 Chair)

Ankara University
Dean of Faculty of Educational Sciences

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twelve − 10 =